Y162510K0000Q9R
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES SMD 10K OHM 0.02% 0.3W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y162510K0000Q9R PDF
Type Description
Series:VSMP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10 kOhms
Tolerance:±0.02%
Power (Watts):0.3W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)