Y09300R20000B0L
Description
RES 0.2 OHM 0.1% 1W
DataSheet
Y09300R20000B0L PDF
Part Status:Active
Resistance:200 mOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.080" W (13.21mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):0.130" (3.30mm)