CSR0402FKR220
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 0.22 OHM 1% 1/8W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSR0402FKR220 PDF
Type Description
Series:CSR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:220 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.017" (0.43mm)