CSS2010FT60L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 0.06 OHM 1% 1W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSS2010FT60L0 PDF
Type Description
Series:CSS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:60 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)