WSLT2726L5000FEA
Description
RES 500 UOHM 1% 3W 2726
DataSheet
WSLT2726L5000FEA PDF
Type Description
Series:WSLT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:500 µOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Element
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:2726
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)