PFRR1206Y1001WBT
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
Description
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PFRR1206Y1001WBT PDF
Type Description
Series:PFRR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.128" L x 0.066" W (3.26mm x 1.67mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)