CSS2512JT50L0
Description
RES 0.05 OHM 5% 2W 2512
DataSheet
CSS2512JT50L0 PDF
Type Description
Series:CSS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:50 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.246" L x 0.130" W (6.25mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)