RCS2012F1874CS
Description
RES 1.87M OHM 1% 1/8W 0805
DataSheet
RCS2012F1874CS PDF
Part Status:Active
Resistance:1.87 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)