CSS1206JT27L0
Description
RES 0.027 OHM 5% 1W 1206
DataSheet
CSS1206JT27L0 PDF
Type Description
Series:CSS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:27 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)