73M3BR068F
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
RES 0.068 OHM 1% 3W 2726
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
73M3BR068F PDF
Type Description
Series:73M3B
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:68 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:2726
Ratings:-
Size / Dimension:0.264" L x 0.283" W (6.70mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):0.051" (1.30mm)