Y16241K37000D0W
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/5W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y16241K37000D0W PDF
Type Description
Series:VSMP
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:1.37 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)