RU1608JR012CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
RES 0.012 OHM 5% 1/4W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RU1608JR012CS PDF
Type Description
Series:RU
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:12 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±600ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)