Y16262K70000T0R
Description
RES SMD 2.7K OHM 0.01% 0.3W 1506
DataSheet
Y16262K70000T0R PDF
Type Description
Series:VSMP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.7 kOhms
Tolerance:±0.01%
Power (Watts):0.3W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:1506
Ratings:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)