CSR0402JK75L0
Description
RES 0.075 OHM 5% 1/8W 0402
DataSheet
CSR0402JK75L0 PDF
Part Status:Active
Resistance:75 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.017" (0.43mm)