Y16070R60000F9W
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES 0.6 OHM 1% 1/2W 2516
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y16070R60000F9W PDF
Type Description
Series:VCS1625Z
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:600 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device Package:SMD
Ratings:-
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.10mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)