73M5R008F
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
RES 0.008 OHM 1% 5W 4527
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
73M5R008F PDF
Type Description
Series:73M5
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:8 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:4527
Ratings:-
Size / Dimension:0.449" L x 0.272" W (11.40mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)