Y162610K5000B9W
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 0.3W 1506
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y162610K5000B9W PDF
Type Description
Series:VSMP
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:10.5 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.3W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±0.2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:1506
Ratings:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)