CSR0805JK25L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 0.025 OHM 5% 1/4W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSR0805JK25L0 PDF
Type Description
Series:CSR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:25 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)