ERJ-6RBD5231V
Description
RES 5.23K OHM 0.5% 1/10W 0805
DataSheet
ERJ-6RBD5231V PDF
Type Description
Series:ERJ-6RB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:5.23 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)