MC102827500FE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES SMD 750 OHM 1% 1.5W 5025
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MC102827500FE PDF
Type Description
Series:Macrochip
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:750 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1.5W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.142" (3.60mm)