RNCF2512DKE1R91
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 1.91 OHM 0.5% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RNCF2512DKE1R91 PDF
Type Description
Series:RNCF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.91 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):1W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)