RLC35KR510FTE
Manufacturer
Kamaya
VIGOR # :
Description
RES 0.51 OHM 2/3W 1% 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RLC35KR510FTE PDF
Type Description
Series:RLC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:510 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.667W, 2/3W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.030" (0.75mm)