RT2010BKD07270RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 270 OHM 0.1% 1/2W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT2010BKD07270RL PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:270 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)