CSNL1206FT30L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
CSNL1206FT30L0 PDF
Type Description
Series:CSNL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:30 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)