Y1455666R670A0R
Manufacturer
VPG Foil
VIGOR # :
Description
RES SMD 666.67 OHM 1/5W 1506
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
Y1455666R670A0R PDF
Type Description
Series:VSM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:666.67 Ohms
Tolerance:±0.05%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Metal Foil
Features:Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:1506
Ratings:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)