RPC161R0JTP
Manufacturer
Kamaya
VIGOR # :
Description
RES 1 OHM 1/4W 5% 0603
DataSheet
RPC161R0JTP PDF
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)