FCSL150R030FER
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES 0.03 OHM 10W 2959 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
FCSL150R030FER PDF
Type Description
Series:FCSL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:30 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):10W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 5929 (15075 Metric), 2959
Supplier Device Package:15075
Ratings:-
Size / Dimension:0.295" L x 0.591" W (7.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)