RT0805DRE074R02L
Description
RES 4.02 OHM 0.5% 1/8W 0805
DataSheet
RT0805DRE074R02L PDF
Part Status:Active
Resistance:4.02 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)