RCS3216F3744CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
RES 3.74M OHM 1% 1/4W 1206
DataSheet
RCS3216F3744CS PDF
Type Description
Series:RCS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:3.74 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.66mm)