RPH100V60R40FB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
908577
Description
RPH 100 60U4 1% V BO5
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RPH100V60R40FB PDF
Type Description
Series:RPH 100
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:60.4 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):100W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:2.567" L x 1.839" W (65.20mm x 46.70mm)
Height - Seated (Max):0.860" (21.85mm)