THS15R33J
Manufacturer
VIGOR # :
908947
Description
RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 15W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
THS15R33J PDF
Type Description
Series:THS, CGS
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:330 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):15W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)