LPS0300L13R0KB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
908954
Description
LPS 300 L 13U 10% BO15
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
LPS0300L13R0KB PDF
Type Description
Series:LPS 300
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:13 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):300W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 120°C
Features:Non-Inductive
Coating, Housing Type:-
Mounting Feature:Screw Holes
Size / Dimension:2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Height - Seated (Max):1.055" (26.80mm)