HCF110J68RJ
Manufacturer
VIGOR # :
909340
Description
HCF110 100W 68R 5% LEAD
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
HCF110J68RJ PDF
Type Description
Series:HCF
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:68 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):100W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:260°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Screw Holes
Size / Dimension:4.331" L x 2.992" W (110.00mm x 76.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Lead Style:-
Package / Case:Module
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TE80B68RJ
TE80B68RJ
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 80W
10WM030
10WM030
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 10W
HS100 60R F
HS100 60R F
RES CHAS MNT 60 OHM 1% 100W
HCF110J68RJ
HCF110J68RJ
HCF110 100W 68R 5% LEAD