HSC200R75J
Manufacturer
VIGOR # :
909352
Description
RES CHAS MNT 0.75 OHM 5% 200W
DataSheet
HSC200R75J PDF
Type Description
Series:HS, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:750 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):200W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Lead Style:Terminal Screw Type
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KAL10FB250R
KAL10FB250R
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 12.5W
HS25 20R F
HS25 20R F
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 25W
HS10 5R F
HS10 5R F
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 10W
HSC200R75J
HSC200R75J
RES CHAS MNT 0.75 OHM 5% 200W
1812Y1000390JCT
1812Y1000390JCT
CAP CER 39PF 100V C0G/NP0 1812