FNR2E-0R01F1
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
910059
Description
RES CHAS MNT 0.01 OHM 1% 80W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
FNR2E-0R01F1 PDF
Type Description
Series:FNR
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:10 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):80W
Composition:Metal Foil
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Features:-
Coating, Housing Type:Epoxy Coated
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.496" L x 1.024" W (38.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max):0.476" (12.10mm)