EWT50JB1K00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
911556
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
EWT50JB1K00 PDF
Type Description
Series:EWT
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
Height - Seated (Max):-
Lead Style:Tab
Package / Case:Radial, Tubular
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS150 40R F
HS150 40R F
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 150W
RCH25S47R00JS06
RCH25S47R00JS06
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 25W
L25J2R0
L25J2R0
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W
EWT50JB1K00
EWT50JB1K00
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 50W
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM