BAB32666R00KE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
911563
Description
6 OHMS 10% 1000 WATT CASE
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
BAB32666R00KE PDF
Type Description
Series:BA
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:6 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):1000W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:10.472" L x 5.000" W (266.00mm x 127.00mm)
Height - Seated (Max):2.130" (54.10mm)