TE1000B1R0J
Manufacturer
VIGOR # :
911973
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 1000W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TE1000B1R0J PDF
Type Description
Series:TE, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1000W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Features:Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:Silicone Coated
Mounting Feature:Brackets
Size / Dimension:2.362" Dia x 11.811" L (60.00mm x 300.00mm)