THS10420RJ
Manufacturer
VIGOR # :
912877
Description
RES CHAS MNT 420 OHM 5% 10W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
THS10420RJ PDF
Type Description
Series:THS, CGS
Package:Bag
Part Status:Active
Resistance:420 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)