HCF216J100RJ
Manufacturer
VIGOR # :
912884
Description
HCF216 200W 100R 5% LEAD
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
HCF216J100RJ PDF
Type Description
Series:HCF
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):200W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:275°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Screw Holes
Size / Dimension:8.504" L x 2.992" W (216.00mm x 76.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Lead Style:-
Package / Case:Module
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS10 25R F
HS10 25R F
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 10W