RER55F1470RC02
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
912888
Description
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 30W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RER55F1470RC02 PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER55
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:147 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):30W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max):0.625" (15.87mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:R (0.01%)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS200 R51 F
HS200 R51 F
RES CHAS MNT 0.51 OHM 1% 200W