TE60B12RJ
Manufacturer
VIGOR # :
913068
Description
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 60W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TE60B12RJ PDF
Type Description
Series:TE, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:12 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):60W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Features:Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type:Silicone Coated
Mounting Feature:Brackets
Size / Dimension:1.102" Dia x 4.016" L (28.00mm x 102.00mm)