LPSA800H4R70KB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
VIGOR # :
913403
Description
LPSA 800 H 4U7 10% BO15
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
LPSA800H4R70KB PDF
Type Description
Series:LPSA 800
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:4.7 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):800W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Features:Automotive AEC-Q200, Non-Inductive
Coating, Housing Type:-
Mounting Feature:Screw Holes
Size / Dimension:2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Height - Seated (Max):1.055" (26.80mm)