RSA-15-100
Manufacturer
Riedon
VIGOR # :
913446
Description
RES CHAS MNT 6.667 MOHM 0.0025 1
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RSA-15-100 PDF
Type Description
Series:RS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:6.667 mOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):-
Composition:Metal Element
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Features:Current Sense, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:-
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
Height - Seated (Max):1.700" (43.18mm)