HSA527RJ
Manufacturer
VIGOR # :
913459
Description
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 10W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
HSA527RJ PDF
Type Description
Series:HS, CGS
Package:Box
Part Status:Active
Resistance:27 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):10W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HS10 56R F
HS10 56R F
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 10W
BRS200-15RJ8
BRS200-15RJ8
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 200W
TE500B1K0J
TE500B1K0J
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 500W
HSA527RJ
HSA527RJ
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 10W
CAP-WADMTPC1
CAP-WADMTPC1
WATERPROOF CAP D SIZE RJ
CONTROL BOX MOUNTING SET
ATV-104
ATV-104
ATV-104 100K OHM I/V CONVERTER