TGHLV680RJE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
913783
Description
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 200W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
TGHLV680RJE PDF
Type Description
Series:TGH
Package:Tray
Part Status:Active
Resistance:680 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):200W
Composition:Thick Film
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Features:Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
Coating, Housing Type:Epoxy Coated
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.496" L x 0.980" W (38.00mm x 24.90mm)
Height - Seated (Max):0.483" (12.26mm)