AHA50AJB-0R24
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 0.24 OHM
DataSheet
AHA50AJB-0R24 PDF
Part Status:Active
Resistance:240 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):50W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)