RER40F3920RCSL
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 392 OHM 1% 5W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
RER40F3920RCSL PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER40
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:392 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Axial, Box
Failure Rate:R (0.01%)