
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39009, RER75 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.94 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 30W |
| Composition: | Wirewound |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Size / Dimension: | 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.625" (15.87mm) |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 |
Current price of RER75F2R94RC02 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
RESISTOR CHASSIS MOUNT 28.7 OHM
SFERNICE FIXED RESISTORS
RESISTOR CHASSIS MOUNT 0.43 OHM
SWITCH DISCONNECT 25A DIN RAIL
MOTOR DISCONNECT SWITCH 4P EXTEN
SWITCH DISCONNECT 63A DIN RAIL
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 30W