EVRT375ER22RJE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
Description
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 1000W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
EVRT375ER22RJE PDF
Type Description
Series:Euro-Power
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance:22 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1000W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:2.008" Dia x 14.764" L (51.00mm x 375.00mm)
Height - Seated (Max):-
Lead Style:Solder Lugs
Package / Case:Radial, Tubular
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RES CHAS MNT 4M OHM 10% 100W